Anthroposofická společnost v České republice

Pobočky


Pobočka AS Tomáše Akvinského Olomouc

Kontaktní osoba: Ľubica Havelková
Email: olomouc@anthroposof.cz

PRACOVNÍ SKUPINY

Mystérium zmrtvýchvstání ve světle anthroposofie

Kdy: Každé druhé, třetí a čtvrté pondělí v měsíci 17:00 – 19:00 hod.
Kde: Jiráskova 264/9, 779 00 Olomouc
Kontakt: olomouc@anthroposof.cz

Pracovní skupina se schází nad knihou Sergeje O. Prokofjeva Mystérium zmrtvýchvstání ve světle anthroposofie - po čtení následuje debata nad textem. Skupinu vede pan Alois Bauer, předseda olomoucké pobočky AS.

HISTORIE

Počátky olomoucké pobočky „Tomáše Akvinského“ spadají až do období meziválečného (major Chlubna, Antonín Kubis, bratři Přikrylovi, Rudolf Michalik, Josef Nedvěd). Po dobách perzekucí ze strany nacistické i komunistické (někteří členové byli vězněni – Antonín Kubis, Josef Nedvěd, Rudolf Michalik; Josef Nedvěd zahynul v Osvětimi), kdy se zájemci o anthroposofii scházeli tajně v bytech, se v roce 1990 obnovila činnost veřejná. Hlavním organizátorem a prvním porevolučním předsedou obnovené olomoucké pobočky byl pan Jiří Hudeček. Po jeho smrti převzala vedení paní Zdena Bednaříková. Od roku 2004 vede pobočku Anthroposofické společnosti v Olomouci pan Alois Bauer.

Olomouc často navštěvovaly osobnosti z pražského centra, které zde přednášely pro členy i pro veřejnost, např. Zdeněk Váňa, Jan Dostal, Jan Bouzek, Jiří Šimáček, Josef Krček, Anežka Janátová a další. Konaly se tu i semináře waldorfské pedagogiky (Tomáš Zuzák) i přednášky k sociální trojčlennosti (Ulrich Rösch z Dornachu). Pobočka organizovala přednášky i semináře pro rodiče místní waldorfské iniciativy a pro rodiče dětí na vzniklé waldorfské škole a školce. S olomouckou pobočkou byla spojena i ediční činnost nakladatelství Fabula a Michael.

Nová kniha Nakladatelství Anthroposofické společnosti


V srpnu 2023 vyšla kniha Z obrazného písma Janovy Apokalypsy, která obsahuje shrnutí dvou sérií přednášek Rudolfa Steinera o tomto tématu z let 1907 a 1909. Více se dočtete zde.


Časopis Anthroposofie

Čtyřikrát ročně vychází časopis Anthroposofie, který na více než 100 stranách přináší články z oblasti duchovní vědy s myšlenkami přesahujícími smyslový svět.

Další informace

Kontaktní údaje


Anthroposofická společnost v České republice z.s.
Hošťálkova 392/1d, 169 00 Praha 6 - Břevnov (mapa)
IČ: 45245584, DIČ: CZ45245584

Bankovní spojení
2001108928/2010 pro platby v CZK
2001108931/2010 pro platby v EUR

Evidence členů a členské příspěvky
ucto@anthroposof.cz

Objednávky knih z edice Studium
studium@anthroposof.cz

Správa obsahu webu
webmaster@anthroposof.cz

Právní forma
společnost je spolek zapsaný u Min.vnitra pod č.j. VSP/1-3195/90-R