Anthroposofická společnost v České republice

Pobočka AS Tomáše Akvinského Olomouc

Kontaktní osoba: Alois Bauer
Email: olomouc@anthroposof.cz

PRACOVNÍ SKUPINY

Páté evangelium

Kdy: Každé druhé, třetí a čtvrté pondělí v měsíci 17:00 – 19:00 hod.
Kde: Jiráskova 264/9, 779 00 Olomouc
Kontakt: olomouc@anthroposof.cz

Pracovní skupina se schází nad přednáškovým cyklem Rudolfa Steinera Páté evangelium - po čtení následuje debata nad textem. Skupinu vede pan Alois Bauer, předseda olomoucké pobočky AS.

Anthroposofické vůdčí myšlenky

Kdy: Každou třetí sobotu v měsíci 13:00 – 18:00 hod.
Kde: Jiráskova 264/9, 779 00 Olomouc
Kontakt: +420 604 743 814

Ve skupině probíhá kontinuální práce na Anthroposofických vůdčích myšlenkách podle jejich českého vydání z roku 2015. Skupinu vede pan Jiří Šimáček. Jednotlivé myšlenky jsou vždy někým nahlas přečteny, poté následují dotazy a diskuse na témata spojená s aktuálně probíranými vůdčími myšlenkami. Jedním z cílů našeho úsilí je jednotlivé vůdčí myšlenky individuálně pochopit a uchopit je tak, aby mohly z myšlení přejít postupně do citů a vůle.

HISTORIE

Počátky olomoucké pobočky „Tomáše Akvinského“ spadají až do období meziválečného (major Chlubna, Antonín Kubis, bratři Přikrylovi, Rudolf Michalik, Josef Nedvěd). Po dobách perzekucí ze strany nacistické i komunistické (někteří členové byli vězněni – Antonín Kubis, Josef Nedvěd, Rudolf Michalik; Josef Nedvěd zahynul v Osvětimi), kdy se zájemci o anthroposofii scházeli tajně v bytech, se v roce 1990 obnovila činnost veřejná. Hlavním organizátorem a prvním porevolučním předsedou obnovené olomoucké pobočky byl pan Jiří Hudeček. Po jeho smrti převzala vedení paní Zdena Bednaříková. Od roku 2004 vede pobočku Anthroposofické společnosti v Olomouci pan Alois Bauer.

Olomouc často navštěvovaly osobnosti z pražského centra, které zde přednášely pro členy i pro veřejnost, např. Zdeněk Váňa, Jan Dostal, Jan Bouzek, Jiří Šimáček, Josef Krček, Anežka Janátová a další. Konaly se tu i semináře waldorfské pedagogiky (Tomáš Zuzák) i přednášky k sociální trojčlennosti (Ulrich Rösch z Dornachu). Pobočka organizovala přednášky i semináře pro rodiče místní waldorfské iniciativy a pro rodiče dětí na vzniklé waldorfské škole a školce. S olomouckou pobočkou byla spojena i ediční činnost nakladatelství Fabula a Michael.

Nová kniha Nakladatelství Anthroposofické společnosti


V květnu 2022 vyšel překlad knihy Sergeje O. Prokofjeva Meditace Základního kamene - klíč k novým křesťanským mystériím. Více se dočtete zde.


Časopis Anthroposofie

Čtyřikrát ročně vychází časopis Anthroposofie, který na více než 100 stranách přináší články z oblasti duchovní vědy s myšlenkami přesahujícími smyslový svět.

Další informace

Kontaktní údaje


Anthroposofická společnost v České republice z.s.
Hošťálkova 392/1d, 169 00 Praha 6 - Břevnov (mapa)
IČ: 45245584, DIČ: CZ45245584

Bankovní spojení
2001108928/2010 pro platby v CZK
2001108931/2010 pro platby v EUR

Evidence členů a členské příspěvky
ucto@anthroposof.cz

Objednávky knih z edice Studium
studium@anthroposof.cz

Správa obsahu webu
webmaster@anthroposof.cz

Právní forma
společnost je spolek zapsaný u Min.vnitra pod č.j. VSP/1-3195/90-R