Anthroposofická společnost v ČR

Sedm článků lidské bytosti

Jak Steiner uvádí, jsou články lidské bytosti tam, kde tělesné přechází do duševního a duševní do duchovního, spolu těsně spojeny, takže duševní či astrální tělo a duše pocitová, popř. duše vědomá a duchovní já „dávají v jistém smyslu celek“. Dále „lze označit duši rozumovou přímo za já, protože se podílí na povaze já, protože je to v určitém vztahu již já, které si jen ještě není vědomo své duchovní podstaty. Tak přechází devítičlennost v sedmičlennost:

  1. fyzické tělo
  2. étherné tělo, životní tělo či tělo utvářejících sil
  3. duševní tělo, tělo pocitové či astrální
  4. duchovní svébytí (též duchovní já)
  5. životní duch
  6. zduchovělý nebo duchový člověk

Na tuto strukturu myslí Christian Morgenstern ve své básni:

 

Teprv až slunce, sedmkrát v nás zrcadleno

a ve všech našich sedmi článcích vzňaté,

svůj obraz vykouzlí v nás sedmkráte,

zjeví se sedmkrát v nás naše pravé jméno.

 

Ze sbírky básní „Wir fanden einen Pfad“

Překlad Jan Dostal

 

Podrobná vysvětlení k různým členěním a k jednotlivým článkům lidské bytosti podává Steiner ve svých knihách Theosofie a Tajná věda. Při této strukturní nauce se nejedná o důvtipné hraní si s pojmy, kterýžto dojem by mohl při pouhém čtení vzniknout. Steiner podává popis toho, co může vnímat člověk s vyvinutými -> vyššími orgány jakožto -> auru (k tomu je třeba počítat v užším smyslu duševní a duchovní články bytostí, v širším smyslu i étherné a duševní tělo). Tato aura obklopuje fyzické tělo jako mnohonásobně diferencovaná duchovní schrána.


Výzva dárcům

Anthroposofická společnost v České republice je neziskové sdružení, které je plně financováno z příspěvků svých členů, publikační a přednáškové činnosti  a z darů svých příznivců.

Podpořte naše konání finančním darem dle vlastních možností.

Přispět můžete na náš účet č.:

Nové dění

Chcete být informováni o našich akcích a novinkách? Přihlašte se k odběru novinek e-mailem.

Přihláška k odběru novinek
odhlásit odběr novinek

Kalendář akcí

Kliknutím na den přejdete na seznam akcí probíhajících v tomto dnu.

Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 1 5 1 6 1
7 1 8 1 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 1 20
21 22 23 24 25 26 1 27
28 29 30 31

Kalendář akcí

Lineární kalendář akcí, pro detail akce na ni klikněte dříve, nežli zmizí.

Goethe a goetheanismus
Pobočka Anthroposofické společnosti Kozákov vás zve na: SEDMOU JARNÍ AKADEMII PRO GOETHEANISMUS A ANTHROPOSOFII s Prof. Wolfgangem Schadem na téma NAUKA O SMYSLECH ČLOVĚKA JAKO PRVNÍ ZÁKLAD ANTHROPOSOFIE

Zkušební provoz

Nahlaste nám nalezenou chybu

Vážení návštěvníci nového internetového portálu Anthroposofické společnosti, dovolte abychom vás upozornili, že tento portál je ve zkušebním provozu své první realizační fáze a prosíme vás, abyste nám na e-mailové adrese webmaster@anthroposof.org nahlásili chybu, kterou při jeho procházení objevíte, případně nám zaslali své náměty na jeho další úpravy.

Užitečné odkazy